Web Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Taslak Oluşturun

Web sitesi tasarımına başlamadan önce taslak hazırlamak iyi bir fikir olacaktır. Elinize kağıdı kalemi alın ve neyin nerede durması gerektiğini kabataslak belirleyin. İçinize sinmeyen yerleri silin ve yerine başka bir şey koyun. Bu şekilde işe başlamadan önce çalışmanız ile ilgili bir ön bilgiye sahip olursunuz. Taslak hazırlamadan yapılacak olan çalışmalarda, bilgisayar ortamında yapılacak olan değişimler veya denemeler bir hayli zaman kaybına neden olur ve tasarım süreci sıkıcı bir hal alır.

Tasarımınızı dijital ortamda yapmak isterseniz Adobe XD’yi kullanabilirsiniz.

2. Renk Karmaşasından Kaçının

Çok fazla zıt renkler veya karmaşık renkler kullanıcıların gözlerini yormakla beraber okunabilirliği de zorlaştırmaktadır. Hem okunabilirlik hem de tasarımsal olarak göze hitap etmesi bakımında renklerin logo ile de uyumlu olması ve kullanıcıların şık ve sade bir şekilde web sitesinde gezinmeleri sitenizi çekici kılacak unsurlardan birisidir.

3. Okunabilir Fontlar Kullanın

Web sitelerinde asıl amacın, siteye gelen ziyaretçilere bilgi vermek olduğunu düşünürsek, estetik kaygılarla yazılmış, okunması zor ve karmaşık yapıya sahip yazı fontlarının kullanımından kaçının. Sade, basit ve okunması en rahat yazı tiplerini seçmeye özen gösterin. Sitenizin tamamında kullanmak üzere, tek bir font seçin. Başlık ve içerik yazılarında kullanılacak olan yazı puntolarının, tüm sayfalarda aynı büyüklükte olmasına özen gösterin.

4. Eklenen Görsellerin Kalitesine ve Uzantılarına Dikkat Edin

Görsellerin kalitesi oldukça önemlidir. Ancak çok büyük görseller hem sitenin yüklenme hızını düşürür hem de site açılırken kullanıcıları çok fazla bekletiyor olabilir.

5. İconlar Kullanın

Bazı yönlendirmeler, sitenin ana hattında bulunan dikkat çekmesini istediğiniz unsurlar varsa ikonlar sizin için en güzel çözüm.  Bazı menü başlıklarının, kategori başlıklarını veya sayfa içinde bulunan diğer elementler için kullanılan farklı boyutta ikonlar vardır. İkonlar sitenizi daha şık gösterdiği gibi sade görünümleri ile öne de çıkarmaktadır.

6. Site İçi Yönlendirmelere Dikkat Edin

Web sitenizi ziyaret eden kişiler, bulundukları sayfalardan diğer sayfalara en kısa yoldan gitmek isterler. Bunun için tüm sayfalarda; ana sayfaya ve diğer sayfalara giden bağlantılar vermek faydalı olacaktır. Bu şekilde ziyaretçiler sayfalar arasında en hızlı şekilde dolaşabilecektir. Bu da sitenizi ziyaret eden kişilerin, sitede akıcı bir şekilde dolaşmasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir