Web Tasarımda Vektör Araçları Ne İşe Yarar?

Web tasarımları kullanıcı deneyimi açısından düşünülerek en iyi şekilde hazırlanmaktadır. Bu çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çünkü kullanıcıların ziyaret ettiklerinde herhangi bir cihaz üzerinden aynı bilgisayar ekranında açıyormuş gibi tüm görselleri, sitenin her içeriğini cihaza göre görmesi gerekir. Tam tersi durumla karşılaşırsa kullanıcı açısından kötü bir deneyim olur ve sitenize bir daha girmez. Bir çoğu sitede bulunan görsellerden kaynaklanan bu sorun piksel tabanlı görütülerin ölçeklendirildiğinde çeşitli bozulmalara ve dengesizliklere yol açmasıdır.

Piksel tabanlı görüntüler yeniden boyutlandırıldığında ya da  yakınlaştırıldığında bozulabilir.

Vektör tasarımlar  kullanarak işlerinizi daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Bunun sebebi olarak vektörel tasarımların ölçeklenebilir olması gösterilebilir. Boyutları ister 1px isterseniz 100.000 pixel olsun her zaman kusursuz ve düzgün görünür.

Vektör tabanlı görüntüler her boyutta netliğini korur.

Vektörler kodlarla kontrol edilebilirler aynı zamanda küçük boyutlu dosyalar oluştururlar. SVG, webvektörleri için tercih edilen bir formattır.

Vektörler ile çalışacaksanız bu yazılımları kullanabilirsiniz!

Eğer vektörler ile çalışmak istiyorsanız size en çok tercih edilen iki uygulamayı örnek verebiliriz.

1- Adobe Illustrator

Adobe Illustrator, vektör tasarımcıları tarafından tartışmasız en çok tercih edilen üründür. Konu vektör tabanlı tasarıma geldiği zaman Illustrator’ın eline kimse su dökemez. Bununla birlikte Adobe Illustrator pahalıya kaçıyor ve programda uzmanlaşmak biraz zor. İşte tam bu devrede başka bir seçenek olarak kullanabileceğiniz Affinity Designer dahil oluyor.

2- Affinity Designer

Vektör tasarımında kullanılan bir grafik editörüdür. UI, UX ve web tasarımı için ihtiyaç duyulan her şeye olanak tanır.

Affinity Designer, birçok konuda tasarımcılara kolaylık sağlar. Örneğin, tasarım öğelerinizin örneklerini oluşturmak için sembolleri kullanabilirsiniz. Bu sembol bir tasarım değişikliği nedeniyle değişirse, o simgenin herhangi bir örneği anında güncellenir. Hatta iç içe geçmiş sembollere sahip olabilirsiniz, bu da ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar karmaşık, ancak yönetilebilecek kadar kolay tasarımlar oluşturmanıza olanak tanır.

Vektörleri tek bir öğe şeklinde yaratarak, bu öğeyi birden fazla çözünürlükte kullanabilmek tasarımcıya çok büyük bir zaman kazandırır. Affinity Designer hakkında daha kapsamlı bilgi almak için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir