Web Tasarım Ve Breadcrumb

Breadcrumb Nedir?

Breadcrumbs web sitesindeki sayfalarda kolay gezinmeyi amaçlayan basit bir gezinti menüsüdür.

Geçtiğimiz yıllarda Google tarafından arama motorlarına olan etkisi açıklanan Breadcrumb kelimesinin anlamı Ekmek Kırıntısıdır. Bu sisteme ekmek kırıntısı denmesinin sebebi ise Hansel ve Gretel hikayesindeki iki kardeşin eve dönüş yolunu bulabilmek için yerlere serpiştirdiği ekmek kırıntılarından faydalanmalarına dayanmaktadır.

Bu sistemin çalışma mantığı şu şekildedir; Ziyaretçi ziyaret ettiği sayfanın bir alt sayfasına geçtiğinde, bir önceki sayfaya geri dönmek istediğinde yukarıda çıkan bu ekmek kırıntısı menüsüne tıklayarak kolaylıkla bir önce ki yada daha önce ki sayfaya geri dönebilir. Bu çalışma mantığı alt sayfalar ve üst sayfalar veya alt kategoriler üst kategoriler arasında kolayca gezinebilmeyi amaçlar. Alt kategorilerden oluşan bir sitenin daha hızlı gezinebilmesini amaçlar.

Breadcrumb ana sayfa ve alt sayfalarla olan iç içe bağlantıları gösterir. Ziyaretçi bu hiyerarşi içerisinde dilediği seviyeye ulaşmak için breadrumb menüyü kullanır.

Örneğin, bir sayfadaki;

Anasayfa > Kategori Adı > Alt Kategori Adı > Sayfa Adı şeklinde bir hiyerarşiyi ziyaretçiye anlatmak için kullanılır.

Bu sistem arama motorlarının botlarına kolaylık sağlar. İçerik ya da ürün sayfalarınızı kategorize ettiğiniz zaman, arama motorlarının sonuçlarında da görebilirsiniz. Zaman zaman kullanıcılar aradıkları ürünün kategorisine ulaşmak isteyebilir, burada ziyaretçiler arama sonucundan doğrudan kategoriye gitmek isterlerse zaman kaybetmeden doğrudan kategoriye gidebilirler.

Breadcrumb ve SEO İlişkisi

Arama Motoru Optimizasyonu ( SEO) çalışmalarında breadcrumb kullanımının ne gibi etkileri olur ufak ufak bahsetmek gerekirse:

– Kullanıcı kolaylığında avantaj sağlayarak ziyaretçilerin sitede daha kolay gezinebilmesini ve bu sayede sitede kalma süresinin artmasını sağlar.

– Yeni ziyaretçi oranına katkıda bulunur,  ziyaretçinin sitenizi daha kolay tanımasına ve alışmasına yardımcı olur.

– Site içi linkleme görevi görür ve Google değerinde  site otoriterliği artar.

– Breadcrumblar anchor text ile anahtar kelime barındırıyorsa sıralamaya etkisi bulunur.

– Googlebotlara kolaylık sağlar

Web sitenizin en çok ziyaret edilen sayfalarını arama bölümünde kolay ulaşılsın diye indexleyebilir.

– Index hızını arttırır.

Web tasarımda kolaylık ve hız katan bir özellik olarak tüm siteler de olması gerektiğini düşünüyor ve kullanıcıların işlerini daha hızlı gerçekleştirebilmesini sağlayan bu güzel detay tamamen siteyi tasarlayan kişiye kalmış bir durumdur. Eğer hazır bir tema kullanılıyorsa bir çoğunda bu detay bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir