Web Tasarım İçin Kolaylıklar

Web tasarım için birçok hazır içerik yönetim sistemi hazır şablonlar bulunmakta.Hazır sistemler size hız kazandırdığı gibi yönetimi kolay olan bir yönetici paneli de sağlamış olur. Ancak güvenlik zafiyetleri de teşkil ederler.

Html / Css ile hazır site temaları alıp editleyebilirsiniz ancak bu size bir panel vermez yani yönetebilir bir siteye sahip olmazsınız.

Bunun için teknik bilginiz olması gerekmektedir. İşin web kısmını iki kısma ayırabiliriz.

Front-End(Ön yüz)

Ön yüz kullanıcıların internet adresi üzerinden ulaştığında gördükleri web sitesi görünümüdür. Ön yüz kısmı için HTML / CSS / Javascript kullanılır.

Özellikle gelişen teknoloji ile beraber CSS ve Javascript frameworkleri olarak adlandırdığımız işlerimizi kolaylaştırıp daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmamıza fayda sağlayan araçlar bulunmaktadır.

Bunlardan bazıları:

Bootstrap

Bulma.io

AngularJS

Vue.js ‘dir.

Ön yüz tasarımları için themeforest.net sitesinde birçok hazır tema bulunduğu gibi sıfırdan html/css/js öğrenerek sizlerde tasarımlar yapabilirsiniz.

Back-End(Arka Yüz)

Back-end kısmı sizin web sitesinde veya bir klullanıcı paneliniz varsa onun üzerinden yapacağınız işlemleri nasıl yapılacağının yer aldığı kısımdır. Normal kullanıcılar bu kısımları göremezler. Kodu yazan kişinin görmesi yeterlidir. Bir problem olduğunda müdahele edebilmekte çok önemli bir unsurdur.

Eğer ki siz kullanıcı olarak ön yüzde bir butona tıkladığınızda butondan herhangi bir tepki alamadıysanız bu sorun back-end tarafında çözülmektedir.

Her sitenin bir kullanıcı veya yönetici paneli olmasına gerek yoktur. Bazı siteler one page, ve statik olarak adlandırılan siteler vardır. Bu tip sitelerde güncel bilgi girişi olmayacağından genellikle panele ihtiyaç duyulmaz ve sadece verilecek bilgiler girilip o şekilde yayınlanır. Web sitesi ortaya çıktıktan sonra özellikle resimler konusunda bir revizyon yapılması gerekmektedir. Sunucu da kapladığı alan göz önüne alınarak sitenin hem daha hız hem de sunucu alanında fayda sağlamış olacaksınız.

Web tasarım bireysel veya kurumsal sanal kimliğiniz yerine geçer. Bir blog siteniz varsa ve siz ilgilendiğiniz konularla alakalı yaşadığınız tecrübeleri yazıyorsanız bu size ilerde büyük bir referans ve fayda sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir