E-Ticaret Nedir ?

E-Ticaret Nedir ?

Klasik tanımların dışına çıkmak gerekirse bence  E-Ticaret 7/24 açık bir şubesi olan bir işletme veya bireysel olarak kazanç sağlamak isteyenlere tanınmış bir fırsattır. İnternet ortamında gerçek ürünleri para karşılığında çeşitli ödeme avantajları ve anlık olarak takip edebileceğiniz kampanyalar ile satıcının müşteriye ulaştığı plartformdur.

Türkiye’de E-Ticaret Pazarı ?

 

2019’da sektör hacminin ikiye katlanabileceğini düşünülmektedir. Rakamlara bakacak olursak sektör hacmi 2016 verilerine göre 17.5 Milyar TL. 2019 için ön görülen rakamlar ise 35 Milyar TL civarında. Küresel e-ticaretin hacmi son 4 yılda 630 milyar dolardan 1,6 trilyon dolara, toplam perakende içerisindeki payı ise %4,2’den %8,5’e ulaştı. 2021 yılında bu oranın %13 seviyesine ulaşması bekleniyor. 2020 yılında küresel e-ticaret hacminin %64’ünün gelişmekte olan ülkeler tarafından oluşturulması bekleniyor. Dünyada, sınırlar ötesi e-ticaret hacmi 400 milyar dolarlık bir hacme ulaştı. Sınırlar ötesi e-ticaret büyümesine devam ederek, 2020 yılında 1 trilyon dolar sınırına yaklaşması beklenmektedir. Bu verilere baktığınızda günümüzde herkes E-Ticaret sektöründe pay almak isteyecektir.

 

Peki bu iş bu kadar kolay mı ?

 

E-Ticaret Sitesi Kurmak

 

E-ticaret sitesi kurmak istiyorum demek yeterli değil, aksiyona geçmelisiniz. Öncelikle eğer bir işletme sahibiyseniz ve stoklu ürünleriniz varsa e-ticaret sitesi açmak sizler için çok daha kolay ve zahmetsiz olacaktır. Eğer bir işletmeniz yok ise yasalarımız gereği vergi mükellefi olmalısınız. Bunun dışında birçok gayri resmi yola istediğiniz an başvurabilirsiniz. Fakat bunu kesinlikle tavsiye etmiyorum. Eğer vergi mükellefi olmaya karar verdiyseniz bunun en düşük maliyetli yolu şahıs şirketi veya Adi ortaklık kurmaktır. Ayrıca devletimizin 29 yaş altında girişimcilere tanıdığı gelirler vergisi muafiyetini kullanmak genç girişimcilerin rakiplerine fiyat avantajı sağlaması demektedir.

 

Bu aşamadan sonra satacağınız ürün eğer hazır ise profesyonel bir e-ticaret yazılımına ihtiyacınız var demektir. E-Ticaret yazılımınızı elde ettiğiniz zaman ise sanal pos almanız gerekmektedir veya havale-eft yoluyla ödemelerinizi alabilirsiniz. Ödeme almaya hazır iseniz bir kargo firması ile anlaşmanız sizin maliyetlerinizi oldukça düşürecektir.

 

 

Stoksuz Online Satış

 

Türkiyede’ki hızlı gönderim pazarında stoksuz satış yapmak oldukça zordur. Fakat bir üreticiyle anlaşırsanız size gün içinde gelen siparişleri aynı gün kargoya çıkması için ikna ederseniz stoksuz online satışa adım atmış olursunuz. Stoksuz e-ticaret dropshipping olarak adlandırılmaktadır. Dropshipping yapacağınız firmayı eğer iyi seçemezseniz birçok sorunla karşılaşırsınız. Bu yüzden bu aşamada çok dikkatli olmak gerekmektedir.

 

Sanal Pos Seçimi

 

Mağaza alışverişlerinde kredi kartı ile ödeme yaparken kullandığımız POS (point of sale/ödeme noktası) cihazlarının internet üzerinden kullanılanlarına POS-VPOS (virtual point of sale) ya da sanal pos denilir.

 

Neredeyse tüm bankaların sanal POS hizmeti bulunmaktadır. En bilinenleri Akpos (Akbank), VPOS-724 (Vakıfbank), POSNET (Yapı Kredi Bankası), Garanti Sanal POS (Garanti Bankası), Finans WebPos (Finansbank), Ziraat Sanal POS (Ziraat Bankası), TEB Sanal POS (Türkiye Ekonomi Bankası).

 

Bankalardan alacağınız sanal posların yeni açılmış bir şirkete dezavantajı olabilir. Bunlardan biri aylık ödeyeceğiniz tutarlar. Diğeri ise her banka kendi kart tipine göre taksit seçeneği oluşturmaktadır. Örneğin; World özellikli bir sanal pos alırsanız Bonus özellikli kart kullanan müşterinize taksit seçeneği sunamazsınız. Sadece tek çekim hizmeti verebilirsiniz. Bu sorunu aşmak adına farklı bir çözüm geliştirildi. BDDK onaylı kuruluşlar tüm bankalarla çalışabileceğiniz bir çok yapı geliştirdi. Bunların dez avantajları ise komisyon oranları. Yine de yeni açılan bir işletmeye büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu firmalar iyzico, Türkpos, payu, paytr, odeal vs. şeklinde uzamaktadır.

 

Bu firmaları kurulum ücreti, entegrasyon, komisyon oranı, taksit çeşitliliği, ödeme sıklığı, güvenlik & fraud işlemleri ve destek süreçlerine göre karşılaştırabiliriz.

 

Özet olarak geçmek gerekirse eğer komisyon oranları benim için önemli diyorsanız ipara, Türkpos ve paytr sizin için idealdir. Eğer ki kurulum ücreti ödemek istemem ben diyorsanız iyzico ve Türkpos sizin için farklı bir seçenek olacaktır. Eğer para benim için önemli değil diyorsanız ise payu kullanabilirsiniz.

 

Bu yazıda kısaca e-ticaret verilerine ve yeni bir e-ticaret sitesi kurarken teknik süreçlerden bahsettim. Her bir başlık tak başına sayfalarca incelenebilir.

Sevgilerimle,

 

Mustafa GÜNGÖR

 

Kurucu-Webimzam Yazılım Hizmetleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir