Alibaba Ve Trendyol Ortaklığı!

Amazon’un Türkiye pazarına girmeye hazırlandığı bu günlerde e-ticarette bir işbirliği yaşandı. Çinli Alibaba, 8 yıldır hızla büyüyen Trendyol ile statejik yatırım yaptı.

Buna biri global biri lokal lider e-ticaret şirkletlerinin yatırım antlaşması olarak bakabiliriz.

Bu ne anlama geliyor?

Alibaba, Trendyol’un stratejik yeni partneri oluyor ve mevcut olan yatırıcımcılardan hisselerini alıyor. Alibaba’nın globalleşme konusundaki kararlığını göstermesi ve Türkiye’nin bugüne kadarki en büyük internet yatırımı olması açısından büyük önem arz ediyor.

Bu gelişme ile birlikte Alibaba, Trendyol’a teknoloji, e-ticaret, mobil ödeme, lojistik, uluslarası ticaret gibi konularada edindiği bilgi ve tecrübeleri aktararak hem yeni bir şirket kültürü oluşturmuş hem de ekosistemin geliştirilmesinde büyük bir rol oynacağını düşünüyorum.

Türkiye, Avrupa’daki en genç ülkelerden biri ve bu durum özellikle e-ticaret pazar için çok ciddi bir potansiyel oluşturuyor. Hem yeni bir istihdam, yeni alanlar hem de belki e-ticaretin yapay zeka ile entegrasyonunu görebileceğimiz bir sistem gelişeceğini düşünüp hayal kurduğumuz bu tip gelişmeler ile ekosistemimiz uçabileceğine inanyoruz.

“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK MOBİL E-TİCARET PLATFORMUNU YARATTIK”

Trendyol’un kurucusu ve CEO’su Demet Mutlu, yaptığı açıklamada, “Alibaba ve Trendyol çok benzer kültüre ve değerlere sahip, dijital ekosistem ile ilgili büyük hedefleri olan şirketler. Bu ortaklık konusunda çok heyecanlıyız. 8 yıl önce 5 kişiyle bir masa etrafında büyük hedefler ve tutkuyla başlayan yolculuğumuzda, Türkiye’nin en büyük ve en hızlı büyüyen mobil e-ticaret platformunu yarattık. Hala yolun çok başındayız, müşterilerimize daha iyi hizmet vermek, partnerlerimizi, ekibimizi ve ülkemizin dijital ekosistemini daha da ileri götürmek için daha çok çalışacağız. Alibaba hep örnek aldığımız bir şirketti, şimdi onların yatırımı ve desteği ile, Trendyol’u daha da büyük hedeflere, daha çok müşteriye, daha çok ülkeye birlikte götüreceğiz. Alibaba ile birlikte Türk markaları ve üreticilerini yüz milyonlarca müşteriye ulaştıracağız. Türkiye ve çevresindeki dijital ekonomiyi daha önce yaptığımız gibi geliştirmeye, müşterilerimize en iyi hizmeti vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“TRENDYOL, BÜYÜK BİR MÜŞTERİ KİTLESİNE SAHİP ÖZEL BİR MARKA”

Alibaba Grup Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Michael Evans, konuyla ilgili olarak “Türkiye dünyadaki ve bölgedeki farklı dijital ekonomiler değerlendirildiğinde oldukça heyecan verici ve önemli bir pazar. Bu yatırım ile birlikte Alibaba, güçlü bir kurucu ve yönetim ekibinin önderliğindeki pazar lideri bir markaya ortak olmuş olacak. Trendyol, güçlü bir platforma, sadık iş ortaklarına ve büyük bir müşteri kitlesine sahip çok hızlı büyüyen özel bir marka. Bu birliktelikle, Türkiye’de ve bölgede e-ticaret, dijital ödeme sistemleri ve bütün perakende değer zincirinde çok önemli fırsatlar yaratacağız. Trendyol’a kurucuları ve mevcut yönetim ekibi liderlik etmeye devam edecek ve ek olarak Alibaba ekosistemine katkıda bulunacak. Trendyol ile birlikte, Türk markalarının, iş ortaklarının ve üreticilerinin, gerçek anlamda globalleşmesine destek olmayı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir